چهارشنبه , اردیبهشت ۱ ۱۴۰۰
تابلو مناسب برای اتاق پذیرایی

چه تابلویی برای پذیرایی مناسب است

آیا شما هم از خالی بودن دیوار اتاق نشیمن خود ناراضی هستید و نمی دانید چگونه به آن جلوه زیباتری ببخشید؟ می توانید با خرید یک تابلو مناسب پذیرایی که سلیقه و حسن انتخاب شما را نشان می دهد، فضای بسیار زیبایی را در اتاق نشیمن خود ایجاد کنید که به طور کلی باعث زیباتر دیده شدن منزل شما می شود. خرید تابلو اتاق نشیمن اصلا کار دشواری نیست، فقط قبل از خرید باید به چند نکته دقت کنید که در ادامه مطلب به آنها می پردازیم.

تاثیر تابلو مناسب پذیرایی بر دکوراسیون

با خرید یک تابلوی شیک می توانید اتاق پذیرایی را به یکی از زیباترین قسمت های خانه تبدیل کنید. در واقع با یک دکوراسیون زیبا می توانید موجبات آرامش افراد خانواده را فراهم کنید و از سوی دیگر، سلیقه و ذوق هنری خود را به مهمانان نشان دهید. امروز در این مقاله شما را راهنمایی می کنیم تا یک تابلو اتاق نشیمن زیبا بخرید و هر آنچه در مورد انتخاب تابلو مناسب پذیرایی باید بدانید را به شما بگوییم. اگر فکر می کنید تنها اینکه  یک تابلوی شیک و گران قیمت بخرید و آن را به دیوار آویزان کنید برای زیبایی اتاق نشیمن کافی است، سخت در اشتباه هستید. برای انتخاب یک تابلو مناسب پذیرایی برای منزلتان به نکات زیر توجه کنید.

نکات مهم برای خرید تابلو مناسب پذیرایی

۱-انتخاب محل نصب تابلو

به طور کلی اولین چیزی که قبل از خرید یک تابلو اتاق نشیمن باید در نظر داشته باشید، این است که کجا می خواهید آن را نصب کنید. در این مرحله باید اندازه ها و فضای خالی دیوارها را در نظر بگیرید.

بعد از تصمیم گیری راجع به محل قرارگیری تابلو، باید به محل نصب آن نیز دقت ویژه داشته باشید. در این محله خلاقیت به خرج دهید می توانید یک تابلو بزرگ تهیه کنید و یا چندین تابلو کوچک را کنار هم نصب کنید و هماهنگی منحصر به فردی ایجاد کنید.  از آنجایی که تابلو اتاق نشیمن تاثیر بسزایی در دکوراسیون و جلوه سالن پذیرایی دارد، بهتر است با انواع سبک ها و رنگ های تابلو اتاق نشیمن آشنا شوید.

۲-انتخاب سبک تابلو

قبل از خرید تابلو اتاق نشیمن، ابتدا مشخص کنید چه سبکی را می‌پسندید. درگذشته، سبک تابلوها بسیار محدود بود؛ اما امروزه سبک های متنوع  در سبک‌های کلاسیک، مدرن، مینیمال و… در بازار موجود هستند که می‌توانید بسته به سلیقه‌ تان بهترین تابلوها را انتخاب کنید.

انواع مختلف تابلو مناسب پذیرایی

۱- طرح های هندسی

تابلوهای دارای طرح‌ های هندسی، مدرن و معاصر هستند. همانطور که از نام این آثار هنری پیداست در این گونه تابلوها از اشکال مختلف هندسی استفاده می‌شود. این تابلوها مناسب سالن های پذیرایی با دکوراسیون مدرن هستند.

تابلو با طرح هندسی

۲-طرح های انتزاعی

در این مدل تابلو، مفاهیم غیر عینی استفاده می شود  و موضوعات آن ها در دنیای واقعی یافت نمی شوند. اگر اتاق نشیمن شما سبکی مدرن دارد می‌توانید از تابلوهای انتزاعی استفاده کنید. برای دکوراسیون های مدرن تابلوهایی با طرح های انتزاعی بسیار مناسب است و جلوه ی خاصی به چیدمان شما می بخشد.

تابلو با طرح انتزاعی

۳- تصویرسازی و نقاشی

این دسته از تابلوها در حقیقت نقاشی هایی هستند که با دست کشیده می شوند. تابلوهای نقاشی و تصویرسازی تابلوهایی بسیار ارزشمند و زیبا هستند که جذابیت خاصی را به اتاق نشیمن شما می بخشند. این تابلوها یکی از مناسب ترین و بهترین تابلوها برای اتاق پذیرایی است.

تابلوها تصویر سازی و نقاشی

۴-هنر گیاه شناسی یا بوتانیکال آرت

همانطور که از نام این دسته پیدا است، تابلوهایی با این مضمون تصاویری از گل و گیاهان مختلف هستند. این تابلوها ممکن است به صورت عکس یا نقاشی از گیاهان باشند. انتخاب تابلوهای دارای طرح‌ بوتانیکال، حال ‌و هوای آرامش ‌بخش و رنگ های شاد و سر زنده ای را به اتاق پذیرایی‌تان می‌بخشد.

هنر گیاه شناسی یا بوتانیکال آرت

۵-رترو

هنر (Retro) در واقع بازسازی آثار کلاسیک یا نوستالژی است. پوسترهای سفر، تعطیلات، کاور مجلات قدیمی، پوستر ماشین های قدیمی، شخصیت های فیلم های قدیمی، تصویری از شهرهای دوران قدیم و هر چیزی که حال و هوای کلاسیک و قدیمی را داشته باشد در این دسته قرار می گیرد.

رترو

۶- شهرها و نقشه ها

یکی دیگر از انواع تابلوها، تابلوهایی با تصاویر شهرها یا نقشه ها است که می توانند جلوه شیک و منحصر به فردی به منزل شما بدهند. این دسته از تابلوها، بیشتر با دکوراسیون های مدرن هماهنگ می شوند.

تابلو شهرها و نقشه ها

۷-تابلوهای عکاسی

این نوع از تابلوها، تصاویر عکاسی شده از مناظر، افراد و… است که بسته به سلیقه شما با قاب های مختلف فریم بندی می شود. مجموعه عکس رتوش امکان سفارش قاب عکس با چاپ را به شما می دهد.

تابلوهای عکاسی

۸- طرح های اسکاندیناوی

طرح ‌های اسکاندیناوی برخواسته از فرهنگ هوگه هستند. این تابلوها معمولا دارای تن‌های رنگی کلاسیک اسکاندیناوی مثل صورتی، خاکستری و خردلی هستند. در این تابلوها اکثرا از طرح‌ های گل و گیاه و یا طرح های انتزاعی استفاده می‌شود. این دسته از تابلوها برای اتاق نشیمن هایی با دکوراسیون مدرن بسیار مناسب است.

طرح های اسکاندیناوی

دقت کنید برای خلق یک تابلو مناسب پذیرایی می‌توانید سبک‌های مختلف را با هم ترکیب کنید.

۳-اندازه تابلو

پس از انتخاب سبک تابلو، مرحله بعدی تعیین اندازه آن است. تعیین درست اندازه، یکی از مهم ترین مواردی است که درمورد یک تابلو اتاق نشیمن باید به آن توجه کنید. برای تعیین اندازه تابلو به نکات زیر دقت کنید:

۱-فضا

به گفته طراحان دکوراسیون داخلی هرچه تابلو بزرگ‌تر باشد، نقش کامل کننده آن در دکوراسیون بیشتر است؛ به‌عنوان مثال، اگر تعداد مبلمان یا وسایل موجود در اتاق نشیمن نسبت به بزرگی فضای آن کم باشد، یک تابلو بزرگ به‌راحتی می‌تواند میدان دید را پر کند و چیدمان پذیرایی شما را تکمیل نماید.

۲-شکل و ابعاد دیوار

برای دیوارهای بلند که شبیه مستطیل ایستاده هستند، بهتر است از پرتره و تابلوهای عمودی استفاده کنید. اما برای دیوارهای افقی (مانند دیوار راهروی ورودی منزل) بهتر است از تابلوهای افقی استفاده نمایید. بزرگی تابلوها باید به گونه ای باشد که حداقل دو‌ سوم یا سه‌چهارم کل دیوار را بپوشانند.

شکل و ابعاد تابلوها

اندازه سقف

برای انتخاب تابلو اتاق نشیمن حتما به ارتفاع سقف دقت کنید. اگر سقف، بلند و طاقی شکل است، تابلو مناسب پذیرایی شما باید به گونه ای باشد که کل یک دیوار را پر کند. اما اگر ارتفاع سقف کم است، بهتر است از یک تابلوی کوتاه و افقی استفاده کنید.

نصب تابلو

بعد از خرید تابلو مناسب پذیرایی منزلتان باید دقت کنید که چگونه آن را نصب کنید. نصب تابلوها اگر به ‌درستی انجام نشود ممکن است جلوه ناخوشایندی پدید آورد.

۱-یکی از اشتباهات رایج در بین افراد این است که تابلوها را چنان بالا آویزان می‌کنند که برای دیدن آن ها باید سرتان را کاملا بلند کنید. به طور کلی، تابلوها و آثار هنری باید جایی نصب شوند که کاملا در راستای چشمان فردی با قدِ حدودا ۱۶۷ تا ۱۷۲ سانتی‌ متر قرار گیرند و تابلو بدون اینکه فرد زیاد سرش را به بالا یا پایین خم کند، در معرض دید او قرار گیرد.

۲-ابعاد تابلوهایی که قرار است روی دیوار بالای مبل یا طاقچه ‌ی شومینه نصب شوند، باید به ‌اندازه‌ی سه‌ چهارم پهنای مبل یا طاقچه باشند و حدود ۱۵ تا ۳۰ سانتی ‌متر بالاتر از آن ها قرار گیرند. با یک نگاه می توانید این اندازه ها را تخمین بزنید و نیازی به اندازه گیری دقیق نیست.

۳-اگر می خواهید به‌ جای یک تابلوی بزرگ چند تابلو کوچک را در کنار هم قرار دهید، آن ها را نزدیک هم بچینید و آن ها را در کل فضای دیوار پخش نکنید.

۴-نصب تابلو به ‌صورت شبکه ‌ای (Grid)، یکی از روش ‌های جذاب به ‌ویژه در تابلوهایی با مضمون عکاسی است. تابلوهای سیاه ‌و سفید نیز برای مدل بسیار مناسب هستند. در این روش باید تابلوها را با مرزهای یکسانی از یکدیگر ( مانند تور) قرار دهید.

۵-قرار نیست همه دیوارهای اتاق نشیمن را با تابلو پر کنید. نصب تعداد محدودی تابلو، فضای زیباتری را ایجاد خواهد کرد.

۶-همیشه قرار نیست از تابلوهای بزرگ استفاده کنید. گاهی می‌توان با نصب تابلوهای کوچک، تأثیر بیشتری روی بیننده ایجاد کرد. انگار این تابلوهای کوچک به بیننده می گویند: ” نزدیک ‌تر شو تا بهتر ببینی”

۷-اگر می‌خواهید کمی خلاقانه ‌تر عمل کنید و فضای پیچیده ‌تری ایجاد کنید، تابلو را جایی قرار دهید که با دکوراسیون حالت لایه‌لایه به ‌وجود بیاورد. به ‌عنوان مثال، تابلو را جایی نصب کنید که میزی در گوشه ‌ای از آن قرار بگیرد و روی میز گلدانی قرار دهید که برگ‌ های آن روی بخش کوچکی از تابلو سایه بیندازد (یا آباژوری که نور رنگی آن روی بخشی از تابلو بیفتد).

۸-تابلو را آن ‌قدر شل نصب نکنید که اگر کسی در اتاق را محکم بست، تابلو به زمین بیفتد. این کار علاوه بر اینکه برای افراد خطرناک است، به تابلو هم آسیب می‌ زند. قبل از نصب تابلو، بررسی کنید که دقیقا به چه ابزاری نیاز دارید تا تابلو را محکم و ایمن نصب کنید.

۹-در آخر، برای نصب تابلوها فقط به آویزان کردن‌شان روی دیوار اکتفا نکنید. می‌توانید تعدادی از آنها را روی پیانو، بالای تخت، روی میز و… قرار بدهید (که البته باز هم باید آنها را به دیوار تکیه بدهید).

درباره‌ی تیم تولید محتوا عکس رتوش

حتما ببینید

بهترین روش های رتوش عکس

بهترین روش های روتوش عکس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *