چهارشنبه , اردیبهشت ۱ ۱۴۰۰
بهترین روش های رتوش عکس

بهترین روش های روتوش عکس

فرقی نمی کند که با تلفن هوشمند خود عکاسی می کنید یا یک عکاس حرفه ای هستید که در استودیو کار می کند، در هر صورت برای ویرایش و روتوش عکس های دیجیتال خود به نرم افزارهایی احتیاج دارید. افرادی که با یک آیفون ۱۱ پرو سه دوربین یا با یک SLR دیجیتال پیشرفته عکاسی می کنند، هر دو به کیفیت عکس خود اهمیت می دهند و برای به دست آوردن بهترین نتیجه باید عکس های خود را با نرم افزارهای روتوش عکس، ویرایش کنند. اهمیت روتوش عکس در چاپ عکس بیش از هر حالت دیگری نمایان می شود.
فناوری دوربین با سرعت فوق العاده ای در حال پیشرفت است: دوربین تلفن های هوشمند امروزی قدرتمندتر از چند سال پیش هستند و دوربین های سطح متوسط از مرز
۱۰۰ مگاپیکسل عبور کرده اند. همگام با پیشرفت دوربین ها، نرم افزارهای ویرایش و روتوش عکس نیز در حال پیشرفت و ترقی هستند. بی شک نرم افزار ویرایشی که برای یک عکاس تازه کار مناسب است با نرم افزار مناسب یک عکاس حرفه ای متفاوت است. شاید برایتان سوال باشد کدام نرم افزارهای ویرایش بهترند یا مناسب کار شما هستند؟ ما اینجا هستیم تا بهترین نرم افزارهای ویرایش و روتوش عکس را به شما معرفی کنیم پس با ما همراه باشید.

روتوش عکس چیست

روتوش به معنی دستکاری کردن عکس به منظور زیباتر شدن آن می باشد.

لزوم روتوش عکس چیست

گاهی نور، زاویه و کادر عکس در هنگام عکاسی مناسب نیست همچنین در هنگام عکاسی، صورت با جزئیات بیشتری نشان داده می شود بنابراین برای تنظیم این موارد و زیباتر شدن عکس، استفاده از روتوش ضروری است.
البته لازم به ذکر است که روتوش عکس یک امر تخصصی است و نیاز به تجربه ی زیادی دارد. در بسیاری از عکاسی ها روتوش عکس توسط افراد غیر حرفه ای انجام می شود و همین امر موجب مصنوعی شدن عکس ها می شود. این روتوش های مصنوعی بیش از هر حالتی خود را در چاپ عکس روی شاسی نشان می دهند؛ زیرا در چاپ شاسی سایز عکس به طور قابل توجهی بزرگ شده و ایرادات آن بیشتر نمایان می شود.

تفاوت رتوش عکس ساده و سینمایی

رتوش عکس ساده، تنها برای برطرف کردن عیوب و بهتر نشان دادن عکس استفاده می شود. این رتوش عکس شامل برطرف کردن لکه های صورت، فرم دهی بینی، میکاپ و همچنین تنظیم عکس، تنظیم نور، رنگ عکس و… می باشد.
در رتوش عکس سینمایی علاوه بر موارد ذکر شده، ایجاد جزئیات و بافت حرفه ای در تصویر، تغییر در رنگ پوست به صورت برنزه و یا سینماتیک که به کارکتر موجود در عکس بستگی دارد، نورسازی و نورپردازی سینمایی روی اجزای تصویر، ایجاد فضای رنگی انتزاعی و سینمایی بسته به محیط موجود در عکس و کار روی جزئیات بدن از جمله چشم، پوست، صورت و بدن صورت می گیرد. به طور کلی در این روتوش به جزئیات بیشتر توجه می شود.

بهترین نرم افزارهای روتوش عکس

Adobe Lightroom

وقتی صحبت از بهترین نرم افزارهای روتوش عکس می شود، نمی توان Adobe Lightroom را نادیده گرفت. اما چه عاملی لایت روم را منحصر به فرد می کند؟ برای پی بردن به پاسخ این سوال بیایید نگاهی به این نرم افزار و قابلیت های آن بیندازیم.

نرم افزار لایت روم

نرم افزار Adobe Lightroom برای همه ی کاربران با هر سطح مهارتی در عکاسی، طراحی شده است. بنابراین فرقی نمی کند که یک تازه کار هستید یا یک عکاس حرفه ای، در هر صورت این برنامه می تواند گزینه ای عالی برای روتوش عکس های شما باشد. این برنامه به نسبت سایر برنامه های روتوش عکس، برای کاربران تازه کار ساده تر است؛ زیرا تمامی قابلیت ها و امکانات ویرایش به صورت متمرکز در یک بخش به نام develop قرار گرفته اند و شما می توانید با استفاده از آن ها عکس های خود را ویرایش کنید.
این برنامه چیزی فراتر از یک ویرایشگر عکس است؛ زیرا علاوه بر روتوش عکس ها آن ها را سازماندهی نیز می کند و به عنوان یک سازمان دهنده عکس نیز قابل استفاده است. Lightroom به شما این امکان را می دهد که تصاویر خود را به راحتی در داخل برنامه ذخیره و رتبه بندی کنید. در بخش library شما می توانید تصاویر خود را مرتب سازی، برچسب گذاری و دسته بندی کنید تا یافتن آنها آسان تر شود.

ویژگی های فوق العاده این نرم افزار روتوش عکس عبارتند از

۱- تشخیص چهره برای سازماندهی عکس
۲-اصلاحات مبتنی بر دوربین و لنز
۳- ابزارهای رفع تاری
۴- فیلترهای حرفه ای
۵- پشتیبانی و همگام سازی چندین دستگاه

رتوش عکس

Skylum Luminar

به دلایل زیادی، Luminar به سرعت تبدیل به یکی از محبوب ترین ابزارهای روتوش عکس برای عکاسان حرفه ای در سراسر جهان شد. مانند لایت روم شما می توانید از Luminar هم به عنوان ویرایشگر عکس و هم به عنوان سازمان دهنده عکس استفاده کنید. به این معنا که؛ مانند Lightroom می توانید تصاویر خود را درlibrary، مرتب سازی، برچسب گذاری و دسته بندی کنید تا یافتن آن ها آسان تر شود. بسیاری کتابخانه Luminar را ساده تر و شهودی تر از کتابخانه Lightroom می دانند.

برنامه لایت روم

برتری دیگر Luminar نسبت Lightroom ارائه ی فضاهای کاری از پیش تعیین شده (Work space) است؛ فضاهای کاری از پیش تعیین شده Luminar شامل موارد زیر می باشد:

۱-Professional (حرفه ای)
۲- Quick & Awesome (سریع و عالی)
۳- Essentials (ملزومات)
۴- Aerial Photography (عکاسی هوایی)
۵- Black and White ( سیاه و سفید)
۶- Landscape (چشم انداز)
۷- Portrait (پرتره)
۸- Street (خیابان)

اگر این ویژگی آشنا به نظر می رسد به این دلیل است که فتوشاپ نیز فضاهای کاری از پیش تعیین شده ای را ارائه می دهد؛ اما گزینه های فضاهای کاری از پیش تعیین شده ی Luminar بسیار گسترده تر هستند و تعداد بیشتری از نیازهای عکاسان را پوشش می دهند.
تعداد ابزارهای ویرایش Skylum’s Luminar بیشتر از Lightroom و کمتر از فتوشاپ می باشد. افزایش تعداد ابزارهای ویرایش هم می تواند یک عامل کمک کننده باشد، هم یک عامل مخرب؛ زیرا افزایش تعداد این ابزارها می تواند برای کاربران تازه کار گیج کننده باشد اما برای کاربران حرفه ای قابلیت های بیشتری را برای روتوش عکس فراهم می کند.
برخی از ویژگی های منحصر به فرد این نرم افزار روتوش عکس:

ویرایشگر هوش مصنوعی

فیلترهای انحصاری مانند فیلتر Sunrays (که به شما امکان می دهد اشعه خورشید به صورت طبیعی به تصاویر خود اضافه کنید) و فیلتر Orton (که به ارباب حلقه ها مشهور شده است و در حالی که روی دیگران تمرکز می کنید قسمت هایی از تصویر را تاری می کند)

ویراش عکس

Adobe Photoshop

نوشتن مقاله در مورد بهترین نرم افزارهای روتوش عکس برای عکاسان، بدون ذکر نام Adobe Photoshop امری غیر ممکن است. فتوشاپ به همه ی برای هنرمندان، عکاسان و طراحان در سراسر جهان ثابت کرده است که یک ابزار ویرایشگر توانمند و قابل اعتماد است. ابزارهای نقاشی، روتوش عکس و لایه بندی فتوشاپ هنوز هم از جذاب ترین ابزارهای موجود در بازار هستند.این برنامه بیشتر برای متخصصان و کاربران حرفه ای طراحی شده است. در واقع فتوشاپ راحت ترین ابزار ویرایش و روتوش عکس نیست! اما یکی از کارآمدترین آن هاست. پس یادگیری آن ارزش صبر و بردباری را دارد. حتی اگر تسلط بر فتوشاپ دشوار باشد، یادگیری آن لزوماً دشوار نیست.

نرم افزار فتوشاپ

فتوشاپ چندین فضای کاری از پیش تعیین شده مختلف را به کاربران ارائه می دهد. شما می توانید این فضاهای کاری را در پنجره Workspace در نوار منوی بالایی پیدا کنید. مطمئناً، با آشنایی بیشتر با فتوشاپ و تصمیم گیری در مورد انتخاب ابزار ویرایش، می توانید فضای کاری دلخواه خود را ایجاد و ذخیره کنید. فضای کاری ایجاد شده توسط شما از آن جایی که فقط از ابزارهای مورد علاقه شما برخوردار است، تا حد زیادی به افزایش سرعت ویرایش و ساده سازی جریان کار شما کمک می کند!

برخی از ویژگی های خاص و عالی این نرم افزار روتوش عکس

۱-روتوش عکس حرفه ای
۲-فیلترهای انحصاری
۳- ویرایش چند لایه
۴- قابلیت طراحی سه بعدی
۵- ابزارهای ویرایش حرفه ای
۶- ویرایش پیشرفته رنگ

رتوش تخصصی عکس

درباره‌ی تیم تولید محتوا عکس رتوش

حتما ببینید

انواع قاب عکس

انواع قاب عکس و بهترین استفاده از آن ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *